Є лінійки лікувальних кормів - при сечокам'яній хворобі, після операцій. Лікувальний корм призначає тільки ветеринарний лікар. Оскільки в кормах супер-преміум класу немає смакових добавок, ваша кішка цілком може від нього відмовитися, особливо якщо раніше харчувалася кормом економ-класу або натуральною їжею. Найкраще спочатку взяти "на пробу" невелику кількість нового корму і дати кішці його "протестувати". Також ми радимо стежити за станом кішки - блювота, пронос, шкірний свербіж свідчать про те, що їй даний корм не підходить (таке може трапитися навіть з лінійками високопрофесійних готових кормів), і його слід змінити. Завжди перевіряйте термін придатності на сухому кормі. Не купуйте сухі корма на вагу - якщо пакет з кормом довго стоїть відкритим, він втрачає смакові властивості. Якщо ви годуєте кішку сухим кормом, то подбайте про те, щоб вона завжди мала доступ до води. Наш розплідник "ABYLOVE" рекомендує сухий корм супер-преміум класу від канадського виробника "Orijen"!
Поради по харчуванню абіссинської кішки
- Передмова
Правильне натуральне харчування для кішки це здебільшого одноманітний, специфічний раціон, що не вимагає термічної обробки, в основному складається з кисломолочних продуктів середньої жирності, сирого м'яса або сирих субпродуктів (серце, рубець, нирки і т.д.) і рослинної їжі (овочів і деяких несолодких фруктів) в сирому вигляді, а також у вигляді висівок злакових культур в якості добавки до основного раціону. Власне злакові (каші та інші вироби з борошна) в раціоні кішки не повинні бути присутніми. Каші і вироби з борошна або з його додаванням містять легкозасвоювані вуглеводи, які можуть викликати у всіх собак і кішок, які, як відомо, є м'ясоїдними істотами, порушення мікрофлори кишківника, а також зниження резистентності. Від стану кишківника, який є ключовим органом не тільки в травленні, але і в забезпеченні системи захисту (резистентності та імунітету організму), безпосередньо залежить стан здоров'я тварини. Так, наявність дисбактеріозу в кишківнику, чому сприяє порушення в раціоні, може призводити до розвитку маси патологічних процесів, в тому числі підвищує схильність до алергії, порушення роботи внутрішніх органів, виникнення цілого ряду хронічних запальних захворювань та ожиріння, часто пов'язаних один з одним. Здоров'я і резистентність тварин дуже сильно залежить від харчування, в цьому дуже важливу роль грає стан шлунково-кишкового тракту і здорова мікрофлора кишківника. Якщо в раціоні у кішки є каші або комерційний сухий корм, в якому міститься від 40 до 55% злаків, кукурудзи або солодкої картоплі, то нормальної, здорової мікрофлори кишківника чекати не варто. Тим не менше, і при натуральному харчуванні можливі розлади травлення, що вказують на хворобливий стан кішки. При переході на натуральний раціон відходження стільця стає трохи рідше, і консистенція калу змінюється на більш темний і щільний. Це характерно, нормально і не вказує на проблему. Але у разі істотного зменшення кідькості відходження стільця (рідше ніж 1 разу в 2 дні) рекомендується проконсультуватися з лікарем. Найчастіше, проблема запорів виникає при виключно м'ясному раціоні, без додавання кисломолочної їжі і джерела клітковини.
- М'ясо в раціоні кішки
Основне м'ясо в раціоні кішки це, нежирна яловичина, можна не першого сорту. Немає необхідності і навіть небажано давати кішкам вирізку та інші види високоякісного м'яса. Допускається вигодовування кішкам баранини всіх віків, конину, кролятину. Свинину ж давати не рекомендується. Курку, індичку і їх субпродукти давати також можна, але індивідуально, звертаючи увагу на реакцію з боку травної системи і шкіри. Небажано вигодовувати кішкам курячу шкіру. М'ясо, як яловичина, так і курятина, завжди даються в сирому вигляді, попередньо промороженому, обливати окропом і проводити термічну обробку м'яса немає необхідності. М'ясо не слід подрібнювати до стану фаршу.
- М'ясні субпродукти
До складу м'ясного годування кішки може входити не тільки м'ясо, але і субпродукти (нирки, серце, субпродукти курей, індиків і т.д.), які можуть повністю замінювати собою м'ясо. Субпродукти мають бути також в сирому вигляді. При цьому треба враховувати, що субпродукти - менш поживний компонент м'ясного раціону, в порівнянні з м'ясом, але при цьому, наприклад, вим'я - істотно калорійніше м'яса за рахунок жиру. Печінка і легені не рекомендується давати кішці часто, так як не всі однаково добре переносять сиру печінку, а термічно її обробляти не має сенсу. Тим не менш, багато з успіхом використовують ці компоненти в раціоні собак і кішок. Тим не менше, не всі кішки однаково добре переносять той чи інший м'ясний компонент, тому при непереносимості інгредієнта, що проявляється діареєю або блюванням, його потрібно видаляти з раціону, так само як і при не сприйнятті інших компонентів натурального раціону кішки. І для того, щоб уміти визначити, на який саме компонент відбувається реакція, вводити їх потрібно в раціон кішки окремо.
- Глисти і інші паразити в сирому м'ясі
Безумовно, з того чи іншого продукту можна заразитися тим чи іншим захворюванням, але рідкісні випадки зараження від сирого неперевіреного і не промороженого м'яса не дозволяють побоюватися годування кішки сирим продуктом. Навряд чи, якийсь ветеринарний лікар зможе пригадати випадок зараження будь-чим від м'яса. Крім того, концентрація соляної кислоти в шлунку м'ясоїдних більше ніж у людини і є достатньою для виконання своїх знезаражувальних функцій відносно сирого м'яса та риби. Також ми не рекомендуємо купувати м'ясо "з рук" або на «Пташиному ринку», де можна купити продукти, отримані від свідомо хворої тварини, і не допоможе навіть його заморожування, а термічна обробка м'яса зменшує для кішки поживну цінність продукту.
- Риба в раціоні кішки
Кішкам можна давати в сирому вигляді філе морської та океанічної промороженої риби, не кістлявої, нежирних сортів, змінювати морепродуктами м'ясо в м'ясному годуванні 2-3 рази на тиждень. При цьому постійно годувати рибою не рекомендується. Дрібну рибу можна давати цілком в сирому вигляді, в такому випадку кістка разом з м'якими тканинами розгризається повністю і не становить загрозу (навіть рекомендується), при вигодовуванні ж вареної риби, кістка легко відділяється і кішка може проковтнути цілком, що небезпечно.
Відносно годування рибою кішок існує декілька питань, які часто задають:
1. Годування рибою призводить до дефіциту тіаміну через те що в рибі міститься тіамінази;
2. У рибі містяться паразити, які небезпечні кішці;
3. Вигодовування кішці риби призводить до розвитку сечокам'яної хвороби.
Проблема з тіаміназой актуальна для тваринних ферм та господарств, де в основному монодієта і якщо годувати однією сирою рибою, то буде гіповітаміноз В1, у зв'язку з цим для домашнього змішаного раціону це не актуально. Що стосується другого питання, це актуально, але для річкової та озерної риби, причому непромороженої. У магазині в основному риба океанічна і проморожена і тому навіть якщо і є паразити то вони гинуть. Крім того, далеко не всі можливі паразити в океанічній рибі мають відношення до кішки. Годування рибою не робить ніякого впливу на розвиток сечокам'яної хвороби. Це припущення довгий час існувало серед ветеринарних лікарів, грунтуючись на тому факті, що в рибі дуже багато фосфору, який потім, виділяючись, створює умови для розвитку піску в сечовому міхурі (струвита). Але проведені дослідження з досвідом по додаванню до раціону кішок додаткової кількості фосфору не привели до розвитку цієї патології. Висновок: рибу можна давати в сирому вигляді, не побоюючись паразитів, але не рекомендується давати кішці сиру свіжоспійману рибу річкову або ставкову рибу, наприклад, спійману на риболовлі.
- Кисломолочні продукти
Кішкам можна давати кисломолочні продукти жирністю до 9%, але не всі добре переносять таку жирність. Але і знежирені молочні продукти давати, також не слід. У деяких випадках жирні молочні продукти дають послаблення стільця. Також послаблення стільця може бути пов'язано з маркою кефіру, який треба підбирати чутливим кішкам індивідуально. Ряжанку, вершки, сметану кішкам давати не треба, як і йогурти із фруктами або цукром, але молоко не забороняється, при нормальній переносимості. Найбільш оптимальними кисломолочними продуктами є сир жирністю до 5-9%, кефір жирністю 3-5%, простокваша, з коротким терміном зберігання, до 7 днів. Можна самому виготовляти домашній йогурт, з використанням заквасок, такий йогурт корисний не тільки кішкам, але і людині.
- Поділ харчування кішки на кисломолочне і м'ясне
Основні компоненти раціону це кисломолочні продукти в одне годування, сирі овочі і сире м'ясо з невеликою кількістю масла в інше. Як вже було сказано вище овочі по можливості можна вигодовувати кішці окремо. Це означає, що до складу кисломолочного годування може входити або один кефір, тільки сир, або кефір з сиром, кислим молоком, йогуртом і т.д. Кисломолочні продукти бажано давати з коротким терміном зберігання, до 7 днів. До молочних продуктів можна додавати тільки висівки і частину сирого яйця не більше 2-3 рази на тиждень. До складу м'ясного годування може входити сире м'ясо, субпродукти або риба. Змішувати компоненти м'ясного та кисломолочного годування між собою не можна.
- Овочі та клітковина в раціоні кішки
Кішкам можна вигодовувати більшість овочів: морква, білокачанна капуста, болгарський перець, гарбуз, кабачки, буряк, огірки. Корисно давати зелень: петрушка, кріп, листя салату. Вибір залишається за кішкою. Деякі кішки із задоволенням поїдають пророщену вдома траву, такий варіант теж підходить. Овочі можуть бути присутніми в годуванні як в моноваріанті, також може бути і декілька видів овочів, але при цьому цілком достатньо і одного виду овочів. Зелень та овочі треба давати завжди в сирому, мілкоподрібненному вигляді або натираючи на дрібній тертці. Овочі і зелень завжди треба давати тільки з м'ясним годуванням або окремо. Не треба змішувати сиру рослинну їжу з компонентами кисломолочного раціону, за винятком висівок, які добре поєднуються як з м'ясною так і з молочною їжею. Кішкам не рекомендується вигодовувати картоплю, екзотичні овочі та фрукти. Висівки (про висівки див. нижче) в раціоні кішок можуть доповнювати або навіть заміняти сирі овочі, особливо в тих випадках, коли додавання овочів призводить до нетравлення в різних видах (метеоризм, блювання, діарея) або, якщо кішка відмовляється від усіх видів овочів повністю , що буває частіше.
- Консистенція їжі для кішки
Кішкам не треба давати їжу у вигляді фаршу. М'ясо повинно бути нарізано шматочками, жорсткі овочі натерті на дрібній тертці, зелень, салат дрібно нарізана. Висівки можна додавати у вологу їжу, як в молочну, так і в м'ясну. Кішки і собаки не жують їжу, а ковтають, якщо шматок відповідає розмірам тварини або відгризають шматок доступний для проковтування - це фізіологічно для них і не приносить шкоди. Крім того, готовий куплений м'ясний фарш містить занадто багато жиру. Навіть, якщо у кішки мало або немає зубів, їжу можна давати в кусковому вигляді.
- Яйця і олія в раціоні кішки
Яйця можна давати в сирому вигляді як курячі, так і перепелині, додаючи в молочне годування 2-3 рази на тиждень 1 \ 4 цілого яйця. І кошенятам і дорослим кішкам можна і потрібно давати як жовток, так і білок, не розділяючи.
Кішкам можна додавати в овочеве харчування різні види олій: оливкова, соняшникова нерафінована, гарбузова, льняна та ін, при цьому треба уникати екзотичних. Основними оліями є соняшникова нерафінована і оливкова. Рослинні олії додаються в ту миску де є рослинні компоненти їжі (овочі), в дозі 3-5 крапель, незалежно від присутності м'яса.
- Висівки
Висівки в раціоні кішки, так само як і овочі є джерелом клітковини і тому рекомендується їх додавання до раціону кішки разом з овочами або замінюючи їх, як уже було сказано, при відмові від овочів. Висівки на відміну від овочів легко злипаються з м'ясом і змішуються з молочною їжею, що позбавляє тварину можливості вибирати бажане з миски. Головна перевага висівок, це високий вміст харчових волокон (клітковини), які посилюють перистальтику, регулюють і покращують стан мікрофлори кишківника. Висівки можна купувати в магазинах здоров'я, аптеках або продуктових магазинах І додавати їх як в кисломолочне, так і в м'ясне годування. Переважно добавляють висівки в кисломолочний раціон, оскільки висівки максимально проявляють себе, коли вбирають в себе рідину і розбухають. Потім, потрапивши в шлунок, висівки не зазнають жодних змін і, утримуючи воду, надходять у кишківник, прискорюючи перистальтику кишківника, що особливо рекомендується кішкам зі схильністю до запорів.
- Кістки в раціоні кішок
Оскільки в раціоні кішок, які відносяться до дрібних котячим, кістки присутні виключно у вигляді дрібних гризунів і птахів, то в домашніх умовах можливо вигодовування кішкам цільної дрібної рибки, курячої шийки, але обов'язково в сирому вигляді і разом з м'якими тканинами, в такому випадку тварина відгризає кістку з м'ясними ділянками, якщо ж ви подрібнити кістку, то кішка може проковтнути їх цілком. При сумнівах можете не давати кісток взагалі. Варені кістки кішкам давати не рекомендується, вони погано перетравлюються і можуть бути причиною непрохідності кишківника.
- Як розрахувати кількість їжі?
Загальний обсяг їжі всіх годувань в день розраховується за формулою: до 9 міс. 10-13% і старше 9 міс. 7-8% від маси тіла (маса тіла розраховується без урахування жирових відкладень, звичайно, приблизно). Отриманий денний об'єм їжі ділиться навпіл між 50%-ми кисломолочних продуктів, 50%-ми сирого м'яса і всього, що відноситься до м'яса (субпродукти яловичини, птиці, риба), сира рослинна їжа дається досхочу, але, приблизно, 5-10% від обсягу м'ясної порції. Наприклад, на середню кішку вагою 4 кг, можна дати з'їсти в день 1-2 чайної ложки натертої моркви або інших овочів, 1 \ 2 чайні ложки висівок. Зверніть увагу, що овочі і висівки - це добавка до білкового раціону і не входить в розраховані відсотки (10-13% і 7-8%).
- Вода
Поруч із мискою з їжею обов'язково повинна стояти вода. Воду найкраще давати фільтровану, але деякі кішки не визнають чистої води і весь час норовлять пити її з-під крана або взагалі з миски для миття підлог. Не давайте кішці пити брудну воду! Якщо вона визнає тільки великі ємкості (таких кішок не так уже й мало), то наливайте їй чисту воду в каструлю або таз. Кішки, які харчуються сухим кормом, зазвичай п'ють багато води, кішки на натуральній їжі і консервованих кормах можуть взагалі не пити. Обов'язково стежити за споживанням рідини - якщо кішка стала пити більше або перестала пити взагалі, слід показати її лікареві, так як проблеми з питтям можуть бути першим сигналом про те, що кішка захворіла.
-
Сухий корм
Будь-якому власникові кішки слід запам'ятати - хороший корм ніколи не коштуватиме менше 70 грн. за кілограм. Корма супер-преміум класу практично не рекламуються, не містять смакових добавок і фарбників. Виробляються з м'яса і круп (наприклад, рису). Годувати ними можна постійно, в них міститься усе, що потрібно кішці. Так як лінійки даного типу кормів відрізняються великою різноманітністю, є можливість підібрати корм, як для звичайної здорової кішки, так і для кастратів, для неактивних і живучих у квартирах кішок, для довгошерстих, для кішок з чутливим шлунком і т.д.
- Вітаміни
Всім відоме слово "вітамін" походить від латинського "vita" - життя. Таку назву ці різноманітні органічні сполуки одержали далеко не випадково: роль вітамінів у життєдіяльності організму надзвичайно велика. Вітаміни мають властивість підвищувати інтенсивність усіх фізіологічних процесів в організмі кішки, допомагають його захисту від несприятливих впливів зовнішнього середовища, підвищують стійкість до інфекційних захворювань, а в період хвороби сприяють швидкому одужанню. Відсутність або нестача вітамінів в організмі кішки призводить до порушення ряду найважливіших функцій. У порівнянні з основними живильними речовинами - білками, жирами, вуглеводами і мінеральними солями - вітаміни потрібні організму в дуже незначних кількостях: всього кілька сотих часток міліграма в добу.
Але і в цих малих кількостях вітаміни сприятливо впливають на обмін речовин, стимулюють правильний ріст, розвиток, розмноження, позитивно впливають на загальний стан, підвищують імунітет різним хворобам - як інфекційним, так і незаразним, зміцнюють м'язову, кісткову, кровоносну і інші системи організму, причому діють вони взаємозалежно. В даний час відомо понад 30 вітамінів. Позначаються вони прописними буквами латинського алфавіту: A, B, C і т. д. Особливо велике значення для тварин мають вітаміни A, B, C, D, E, недостатність яких спостерігається найбільш часто і призводить до захворювання авітамінозом і гіповітамінозом. Гіповітаміноз виникає в тому випадку, якщо кішка щодня отримує вітамінів більше денної потреби організму. Якщо ж тварина тривалий час недоодержує потрібну кількість вітамінів, то настає авітаміноз. Але авітамінози і гіповітамінози у кішок можуть розвиватися і при достатньому вмісті вітамінів у кормі. Причиною розвитку цих захворювань може бути підвищена потреба організму у вітамінах під дією різних факторів: низької або високої температури повітря, а також у період окоту, вигодовування кошенят. Авітаміноз, крім того, може розвинутися внаслідок порушення роботи шлунково-кишкового тракту при наявності в кишечнику гельмінтів, особливо стрічкових, в період або після перенесення різних інфекційних захворювань, при лікуванні яких кішка отримувала антибіотики і сульфаніламідні препарати, які в силу своєї хімічної будови сприяли розпаду вітамінів в організмі тварини. Розплідник "ABYLOVE" рекомендує вітаміни від німецького виробника "CANINA"!
Бажаємо щоб Ваш улюбленець завжди був ситий та здоровий!
З повагою, розплідник "ABYLOVE".